Biszkopt czekoladowy
Pięknie wyrastający, pachnący czekoladą, domowy biszkopt, o wyjątkowo czekoladowym smaku. Wiele przepisów, na biszkopt czekoladowy, opiera się na dodaniu do mikstury kakao. Natomiast w skład naszego biszkoptu, wchodzi masa z prawdziwej, rozpuszczonej czekolady. Dzięki temu, w efekcie końcowym otrzymujemy pyszny, aromatyczny, naprawdę czekoladowy biszkopt, o apetycznym, ciemno-brązowym kolorze. Taki biszkopt jest idealną podstawą tortu. Możecie go przekroić na 3 – 4 blaty, przełożyć swoim ulubinym kremem lub bitą śmietaną, owocami i galaretką.
Jeżeli chcecie nadać mu delikatny aromat alkoholowy, wystarczy urozmaicić przepis o zapach rumowy bądź arakowy (dodajemy do naczynia z żółtkami oraz cukrem i ucieramy razem).
Miłego pieczenia i Smacznego ! 🙂
SKŁADNIKI NA BISZKOPT CZEKOLADOWY
- 6 jajek
- szklanka mąki pszennej
- 150 g. margaryny do wypieków
- 150 g. ciemnej czekolady (im wyższa zawartość kakao, tym lepiej!)
- szklanka cukru
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Wykonanie
BISZKOPT CZEKOLADOWY
- Czekoladę umieszczamy razem z margaryną w szklanej misce i rozpuszczamy w kąpieli wodnej (tzn. stawiamy miskę nad garnkiem z gotującą się wodą- tak, aby dno miski nie dotykało wody).
- Gdy margaryna i czekolada rozpuszczą się i połączą ze sobą - zestawiamy miskę z garnka i pozwalamy masie ostygnąć do temp. pokojowej.
- Wymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę przesiewamy.
-
Oddzielamy żółtka od białek.
Białka ubijamy, z dodatkiem szczypty soli, na bardzo gęstą pianę. - W oddzielnym naczyniu ucieramy żółtka z cukrem, aż do powstania żółtej kremowej konsystencji.
- Do masy, powstałej z ubitych żółtek, dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, rozpuszczoną margarynę z czekoladą oraz pięć łyżek ubitej piany z białek (białka dla rozluźnienia masy, aby dała się łatwo rozmiksować).
-
Mieszamy wszystko dokładnie mikserem.
Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy do niej pozostałą pianę z białek i delikatnie, za pomocą łopatki (na tym etapie nie używamy już miksera!) mieszamy, do uzyskania jednolitej konsystencji). - Naszą biszkoptową masę przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy [średnica max. 23cm].
- Wkładamy do nagrzanego do 170° C piekarnika [funkcja pieczenia: góra/dół]. Pieczemy 35 do 45min, do tak zwanego suchego patyczka.
- Aby biszkopt nie opadł, po wyjęciu z piekarnika, należy zrzucić go z wysokości ok 50 cm .[Naprawde nie bójcie się tego sprawdzonego triku. Śmiało upuście tortownicę z wyskości kolan- a gorące powietrze uwolni się i nie zaśsie biszkoptu do środka!]
- Odstawiamy do wystygnięcia, a następnie okrajamy delikatnie nożykiem boki i wyjmujemy z formy.
Jeżeli szukacie pomysłu na pyszny krem do przełożenia biszkoptu, to zapraszamy do naszego kremowego działu: Przepisy na kremy
Komentarze
Leave a Reply
Witam. Jeżeli chodzi o pieczenie biszkoptu w funkcji góra / dół to w moim piekaniku biszkopt w ogóle nie urośnie. By ciasto wyrosło tylko od dołu piekanik….zawierzyłam i zrobiłam tak jak napisane i mój biszkopt zaczął mocno rumienić się od góry a środek był wręcz mokry. Zmieniłam szybko na dół i trochę poszedł do góry, natomiast żałuję że nie zrobiłam tego od razu.
witam.czy moge użyć masło zamiast margaryny?
Można użyć masło, jednak zawsze bezpieczniej margarynę, która ma troche inną konsystencję. Pozdrawiam!
A jak bym chciała w prostokatnej blaszce upiec to o ile powiększyć składniki
Jaki wymiar ma blaszka? Jeżeli jest to standardowa blaszka do ciasta, to warto zwiększyc składniki o 1.5, albo upiec dwa biszkopty zgodnie z przepisem, dzięki czemu otrzymamy dwa biszkoptowe blaty gotowe do przełożenia.
Na rynku są też mniejsze, prostokątne, czy kwadratowe blaszki, idealne do biszkoptów, jeżeli właśnie taką pani posiada, to nie trzeba kombinować z ilością produktów, tylko trzymać się przepisu. Więc wszystko zależy od rozmiaru blachy 🙂
Pozdrawiam!
szklanka to ile mąki w gramach proszę o pilną odpowiedż
150 g!
Witam, czy na blachę 32cm mogę podwoić składniki?
Bezpieczniej jest upiec dwa osobne biszkopty, z takiej samej ilości skadników. Wyjdą niższe, ale wciąż będzie można przekroić je na dwie części, więc w zależności od preferencji uzyska się dwa lub cztery cieńsze blaty.
Zrobiłam ten biszkopt z 100g mlecznej czekolady i 60g gorzej 70% i biszkopt boski wyszedł. Dziękuję bardzo ? 🙂
Ciesze się! Prosze bardzo 😀 Pozdrawiam! 🙂
Dzień dobry.
Czy ma pani sposób żeby rozliczyć na inne rozmiary tortownic np, 20,22,24 ,26 i28
Witam!
Przepis jest idealny do tortownicy w wymiarach od 20 do 24 cm. Przy tortownicy 26-28 cm, należy zwiększyc ilość składników o 1.5 . Można wykorzystać taką samą ilość składników, jak przy mniejszej tortownicy, tyle, że biszkopt wyjdzie niższy.
Witam. Czy ten biszkopt będzie wilgotny? Czy trzeba go nasączyć aby tort nie był za suchy.
Ze względu na zawartość margaryny i czekolady jest on bardziej wilgotny niż tradycyjny biszkopt, ale i tak warto go nasączyć. Tort wtedy smakuje dużo lepiej! Pozdrawiam!
wygląda cudownie , chce zrobić wysoki ale na foremkę 16 cm , to połowa produktów z przepisu czy będzie za mało ?
Połowa produktów może być za mało 🙁 Jak już to 4 jajka, 2/3 szk. mąki pszennej, 100g. czekolady, 100g. margaryny, 2/3 szk. cukru, łyzeczka proszku i szczytpta soli.
Jeżeli ma pani wysoką foremkę, to nawet można użyć takiej samej ilości składników (biszkopt będzie mniejszy, ale wyższy), należy tylko trochę dłużej potrzymać go w piekarniku. Ja tak zrobiłam z tortownicą o średnicy 18cm.
Życzę powodzenia i pozdrawiam! 😀
To ma byc gorzka czekolada czy mleczna??
Gorzka!
najlepiej gorzka, czekolada z wedela ma 60%kakao i jest w dobrej cenie. biszkopty wychodzą znakomicie.
Dzis robilam ten biszkopt , czekolada 90%
Wyszedl boski!!!
Super przepis ??
Dziękuje! 🙂 i życzę SMACZNEGO!