Tort tęczowy
Za tymi pięknymi kolorkami, kryje się delikatny śmietankowy krem i waniliowy, puszysty biszkopt- równie kolorowy co jego oprawa. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego ten torcik tak bardzo podoba się i smakuje dzieciom! 😉 Co wcale nie oznacza, że nie zasmakują w nim dorośli ! Z jednej strony jest prosty- bez żadnych dodatków, a z drugiej- niepowtarzalny i oryginalny.
Więc jeżeli chcielibyście zaprosić do swojego domu pachnącą wanilią, śmietankową tęczę- ten tort będzie świetnym wyborem- rozpromieni gości kolorem i smakiem!
SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
- 6 jajek
- niecała szklanka mąki pszennej
- 1 budyn waniliowy (proszek)
- szklanka cukru
- zapach waniliowy
- łyżeczka proszku do pieczenia
- barwniki spożywcze w proszku: czerwony, żółty, zielony i niebieski
SKŁADNIKI NA KREM ŚMIETANKOWY:
- 500 ml śmietany kremówki
- szklanka cukru pudru
- 500 g serka mascarpone
- śmietan-fix [op. 9 g.] opcjonalnie ( pozwala zachować właściwą konsystencję bitej śmietany. Dzięki niemu kremowe zdobienia nie ‘przyklapną’ nawet po upływie czasu lub pod wpływem wyższej temperatury- gdy tort będzie przebywał poza lodówką. Szczególnie polecany jeżeli tort ma przeżyć, bez uszczerbku na wyglądzie, transport 😉
DODATKOWO:
- 6 jednorazowych rękawów cukierniczych
- barwniki spożywcze w proszku : fioletowy, niebieski, żółty, pomarańczowy, zielony, czerwony
Barwniki w proszku są bardziej intensywne od tych w płynie i po dodaniu nie zmieniają konsystencji ciasta lub kremu. Możecie bez problemu nabyć je w sklepach on-line.
DO NASĄCZANIA:
Oranżada lub lekko posłodzona, słaba herbata.
Pamietajcie, że nasączony biszkopt powinien być wilgotny ale nie mokry!
Wykonanie Tortu:
BISZKOPT :
Wymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę i budyń przesiewamy.
Oddzielamy żółtka od białek.
Białka ubijamy z dwiema łyżkami cukru na bardzo gęstą pianę.
W oddzielnym naczyniu ubijamy żółtka z pozostałym cukrem, aż do powstania żółtej kremowej konsystencji .
Do masy powstałej z ubitych żółtek dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i budyniem oraz zapach. Mieszamy wszystko dokładnie mikserem.
Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy do niej pianę z białek i delikatnie, za pomocą łopatki ( na tym etapie nie używamy już miksera!) mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
Dzielimy masę na czery i każdą część przekładamy do osobnego naczynia. Do każdej części dodajemy inny kolor barwnika spożywczego i ręcznie za pomocą łopatki mieszamy dokładnie- aż do powstania jednolitego koloru.
Cztery części ciasta wylewamy na przemian ( najpierw trochę niebieskiego, później żółty, zielony, czerwony, znowu niebieski itd.) do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy [średnica max. 23cm]- ruchem kreślącym esy floresy.
Wkładamy do nagrzanego do 170° C piekarnika [funkcja pieczenia: góra/dół]. Pieczemy 35 do 45min, do tak zwanego suchego patyczka.
Aby biszkopt nie opadł, po wyjęciu z piekarnika, należy zrzucić go z wysokości ok 50 cm .[Naprawde nie bójcie się tego sprawdzonego triku. Śmiało upuście tortownicę z wyskości kolan- a gorące powietrze uwolni się i nie zaśsie biszkoptu do środka!]
Pozostawiamy do wystygnięcia a następnie delikatnie wyjmujemy z formy.
KREM ŚMIETANKOWY:
W dużym naczyniu zaczynamy ubijać śmietanę. Gdy zaczyna ona gęstnieć, przerywamy miksowanie- dodajemy cukier puder wymieszany ze smietan fix’em oraz serek mascarpone. Rozdrabniamy serek i mieszamy go z resztą składników za pomocą łyżki, następnie ponownie wszystko miksujemy aż do uzyskania gęstej, kremowej konsystencji.
PRZEKŁADANIE:
Pierwszy blat nasączamy, smarujemy kremem- przykrywamy kolejnym blatem i lekko dociskamy.
Podobnie środkowy blat- nasączamy, nakładamy krem, przykrywamy ostatnim blatem, który również nasączamy.
Wierzch oraz boki naszego tortu smarujemy kremem i wszystko ładnie wygładzamy.
Tak przygotowany tort jest gotowy do dekoracji.
DEKORUJEMY:
Pozostałą część kremu dzielimy na sześć- mniej więcej równych części. Każdą z części umieszczamy w osobnym naczyniu i barwimy za pomocą barwników.
Barwniki w proszku są bardzo intensywne- dlatego dla uzyskania właściwej barwy, wystarczy dodać tylko trochę proszku.
W pierwszym rękawie cukierniczym ( bez nałożonej końcówki), umieszczamy kolor fioletowy.
Zaczynamy zdobienie od dołu tortu. Wyciskamy trochę kremu, następnie lekko przesuwamy rękę w prawo i dociskamy połowę wyciśniętego przez nas kremu do toru. W ten sposób powstanie rozgnieciona w połowie kropka, a robiona jedna przy drugiej da efekt fali.
Ruch ten powtarzamy, aż okrążymy wzorkiem cały tort.
Następnie wkładamy do rękawa krem w kolorze niebieskim- i wykonujemy falową, kremową ramkę przylegającą do tej z koloru fioletowego.
Po kolorze niebieskim, powinniśmy wykonać zdobienie zielone, następnie zółte, pomarańczowe i czerwone. Po zrobieniu czerwonej ramki, sięgamy ponownie po rękaw z fioletowym kremem, następnie niebieskim itd. Schemat ten powtarzamy aż do momentu wypełnienia kremowymi zdobieniami całej powierzchni tortu…
…i tort jest gotowy ! 😉
Gotowy tort wkładamy przynajmniej na kilka godzin do lodówki (a najlepiej na całą noc) !
PRZYJEMNEGO PIECZENIA i…
[sc:Smacznego ]
Komentarze
Leave a Reply
Witam. Czy barwniki w proszku należy rozrobić w wodzie czy takie wsypać suche do kremu?
O ile producent barwnika nie zaleci inaczej – barwniki rozpuszczamy w kremie. Dodajemy niewielka ilość do kremu i delikatnie, RĘCZNIE mieszamy. Dodajemy etapami, do momentu uzyskania odpowiedniej barwy.
Super. A czy można upiec kilka biszkoptów w różnych kolorach? i to przełożyć masą?
Jak najbardziej TAK ! 😉 Ja wybrałam tę bardziej ‘leniwą’ wersję- ale każdy biszkopcik innego koloru, przełożony białym, śmietankowym kremem, utworzy bardzo ładny środek tęczowego tortu . Pozdrawiam i życzę miłego pieczenia!
Niesamowicie efektowny!
🙂
idealny dla dzieciaków na przyjęcie urodzinowe 🙂 super