Krem tiramisu
Krem tiramisu
Krem tiramisu
Krem tiramisu

Pyszne, kremowe, włoskie tiramisu! Przepis prosto z Treviso, od mojej kochanej przyjaciółki Lucii (rodowitej Włoszki oczywiście 😉 , bo to właśnie ona uczyła mnie odpowiednio przygotować ten smaczny, włoski deser. Dlatego ten krem posiada dla mnie nie tylko wyjątkowe walory smakowe, ale również wartość sentymentalną i cieszę się, że teraz mogę się podzielić z Wami tym pysznym przepisem. Jedyne zmiany jakie śmiałam do niego wprowadzić to podwojenie ilości składników 🙂 Mniejsza ilość nigdy nie zaspokajała apetytu naszej rodziny-  nie wspominając już o gościach ;]

Miałam okazję próbować krem tiramisu w różnych włoskich restauracjach- i mogę Was zapewnić, że przygotowany według poniższej receptury- smakuje tak samo oryginalnie, tak samo włosko i tak samo pysznie! Więc…Bon Appetit !

SKŁADNIKI NA KREM TIRAMISU:
( na 8 pucharków, lub do przełożenia jednego tortu)
  • 8 umytych jajek w tem. pokojowej
  • 750g. serka mascarpone
  • 8 łyżek cukru
  • brandy, lub rum, lub zapach arakowy bądź rumowy

Przygowowanie Kremu :

Białka ubijamy na bardzo gęstą pianę.

W osobnym naczyniu ubijamy żółtka razem z cukrem, przez 12 min!, aż do powstania wyjątkowo kremowej konsystencji. [Najprawdopodobniej po pierwszych 6-ciu minutach, będziecie się zastanawiać, czy dalsze miksowanie jest rzeczywiście potrzebne- ale warto uzbroić się w cierpliwość i nie wypuszczać miksera z rąk przez następne 6 minut. W wyjątkowo długim ubijaniu żółtek tkwi jedna z tajemnic dobrego, kremowego tiramisu!].

krem tiramisu

Do kremowej masy z żółtek dodajemy mascarpone, zapach oraz połowę ubitych białek. Wszystko mieszamy, aż do dokładnego połączenia się składników. Nie jest to żelazna zasada, jednak warto w tym momencie zrezygnować z pomocy miksera. Krem mieszany ręcznie będzie delikatniejszy i bardziej puszysty.

Krem tiramisu ma kremową ale nie sztywną konsystencję. Serwujemy więc go w salaterkach, lub głębszych pucharkach.
Świetnym dodatkiem do tiramisu są włoskie biszkopciki deserowe (lady fingers lub sponge fingers).
Ozdabiamy posypując gorzkim kakao.

Gotowy krem przechowujemy w lodówce!

[sc:Smacznego ]

Krem tiramisu
Krem tiramisu
Podziel się przepisem z innymi...