Czekoladowy tort zebra
Każdy element tego pysznego, czekoladowego tortu, zawiera w sobie przynajmniej jeden rodzaj czekolady. Rozpływający się w ustach krem z białej czekolady- znajdziecie pomiędzy czterema czekoladowymi blatami biszkoptu, a w elemencie ozdoby: serduszka z mlecznej i białej czekolady oraz bita śmietana. Brzmi pysznie?! Zapewniam Was, że również tak smakuje! 😉
SKŁADNIKI NA BISZKOPT CZEKOLADOWY:
- 6 jajek
- szklanka mąki pszennej
- 150 g. masła do wypieków
- 150 g. ciemnej czekolady
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szklanka cukru
SKŁADNIKI NA KREM Z BIAŁEJ CZEKOLADY:
- 500 ml. śmietany kremówki
- 160 g. białej czekolady
DO NASĄCZANIA:
Słaba, lekko posłodzona herbata z dodatkiem dwóch łyżeczek wódki ( na szklanke).
Pamietajcie, że nasączony biszkopt powinien być wilgotny, ale nie mokry!
DODATKOWO:
- 250 ml. śmietany kremówki
- tabliczka białej czekolady
- tabliczka mlecznej lub ciemnej czekolady
- metalowa foremka w kształcie serduszka
Wykonanie Tortu:
WYSOKI BISZKOPT CZEKOLADOWY:
Czekoladę umieszczamy razem z masłem w szklanej misce i rozpuszczamy w kąpieli wodnej (tzn. stawiamy miskę nad garnkiem z gotującą się wodą- tak, aby dno miski nie dotykało wody).
Gdy masło i czekolada ładnie się rozpuszczą i połączą ze sobą- zestawiamy miskę z garnka i pozwalamy masie ostygnąć do temp. pokojowej.
Wymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę przesiewamy.
Oddzielamy żółtka od białek.
Białka ubijamy z dwiema łyżkami cukru na bardzo gęstą pianę.
W oddzielnym naczyniu ucieramy żółtka z pozostałym cukrem, aż do powstania żółtej kremowej konsystencji.
Do masy powstałej z ubitych żółtek dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, rozpuszczoną masę z masła i czekolady oraz pięć łyżek ubitej piany z białek ( białka dla rozluźnienia masy, aby dała się łatwo rozmiksować). Mieszamy wszystko dokładnie mikserem.
Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy do niej pozostałą pianę z białek i delikatnie, za pomocą łopatki ( na tym etapie nie używamy już miksera!) mieszamy, do uzyskania jednolitej konsystencji.
Naszą biszkoptową masę przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia małej tortownicy [średnica max. 20cm].
Wkładamy do nagrzanego do 170° C piekarnika [funkcja pieczenia: góra/dół]. Pieczemy 45 do 60 min. do tak zwanego suchego patyczka. ( Jeżeli z różnych względów zdecydujecie się na biszkopt standardowych rozmiarów [średnica tortownicy max 23 cm.]- wszystkie czynności będą takie same- z wyjątkiem czasu pieczenia. Biszkopt w większej tortownicy pieczemy od 30 do 45 min.
Aby biszkopt nie opadł, po wyjęciu z piekarnika, należy zrzucić go z wysokości ok 50 cm .[Naprawde nie bójcie się tego sprawdzonego triku. Śmiało upuście tortownicę z wyskości kolan- a gorące powietrze uwolni się i nie zaśsie biszkoptu do środka!]
Odstawiamy do wystygnięcia, a następnie okrajamy delikatnie nożykiem boki i wyjmujemy z formy.
KREM Z BIAŁEJ CZEKOLADY:
Śmietanę (dobrze schłodzoną) wlewamy do garnuszka. Dodajemy do niej połamaną czekoladę i podgrzewamy, cały czas mieszając. W momencie gdy cała czekolada się rozpuści i połączy ze śmietaną, zdejmujemy z kuchenki i przykrywamy folią. Gdy masa osiągnie temperaturę pokojową, wkładamy ją na CAŁĄ NOC do lodówki.
Wyjętą z lodówki masę czekoladowo- śmietanową miksujemy na niskich obrotach, do momentu uzyskania konsystencji gęstego kremu…i gotowe ! 😉
CZEKOLADOWE OZDOBY- SERDUSZKA:
Możecie zdecydować się na zakupienie gotowych ozdób czekoladowych np. czekoladowych kropelek i pominąć krok wykonywania ich własnoręcznie.
Ja jednak chciałabym Was zachęcić do zrobienia czekoladowych serduszek- takich, którymi ozdobiłam swój tort. To wcale nie jest takie trudne 😉 .
Będzie nam potrzebna szybka, widelec, silikonowa łopatka i metalowa foremka w kształcie serduszka. Jeżeli właśnie pomyśleliście sobie, że nie posiadacie w domu odpowiedniej szybki- to jesteście w błędzie. Chyba każdy z Was ma szklane półki w lodówce! Wyjmijcie jedną, umyjcie, osuszcie i szybka gotowa! 😉
Zaczynamy od rozpuszczenia białej czekolady w kąpieli wodnej (tzn. umieszczamy czekoladę w szklanej misce. Miskę stawiamy na garnku z gotującą się na małym ogniu wodą, tak aby dno miski nie dotykało wody).
Rozpuszczoną czekoladę odstawiamy do przestygnięcia.
Gdy czekolada ostygnie (ale nie zastygnie!)- delikatnie, najlepiej za pomocą silikonowej łopatki-rozprowadzamy ją na szybce.
W gęstniejącej czekoladzie- wykonujemy faliste szlaczki za pomocą widelca. Jeżeli czekolada zalewa zrobione przez Was fale- pozwólcie jej jeszcze bardziej zastygnąć i powtórzcie czynność kreślenia widelcem.
Szybkę, ze zrobionymi w białej czekoladzie szlaczkami, wstawiamy do lodówki i zabieramy się za rozpuszczenie w kąpieli wodnej- tym razem- czarnej czekolady.
Roztopioną czekoladę odstawiamy do ostygnięcia.
Wyjmujemy z lodówki szybkę z zastygnietą białą czekoladą i wylewamy na nią czekoladę czarną. Za pomocą silikonowej łopatki- ładnie ją rozprowadzamy, aby dokładnie pokryła warstwę z białej czekolady i wypełniła żłobienia.
Pozostawiamy do zastygnięcia.
Gdy już czekolada zastygnie- kładziemy na niej metalową foremkę- i wciskamy ją delikatnie w mase. Czekoladę dookoła foremki odkrajamy nożem- tak, aby było możliwe zsunięcie czekoladowego serduszka z szybki.
Jeżeli czekoladowe serduszko uparcie nie chce się przesunąć – potrzymajcie chwilę szybkę nad parą- ale tylko chwilę!
Zarówno czekoladowe serduszka, jak i odłamki czekolady, powstałe przy ich okrajaniu- wykorzystamy do dekoracji tortu.
PRZEKŁADANIE:
Pierwszy blat: nasączamy, smarujemy kremem, przykrywamy drugim blatem, lekko dociskamy.
Drugi blat,podobnie: nasączamy, smarujemy kremem, przykrywamy kolejnym blatem.
Trzeci blat: nasączamy, nakładamy krem, przykrywamy ostatnim blatem, który również nasączamy.
Górę oraz boki naszego tortu samrujemy pozostałym kremem- wszystko ładnie wygładzamy.
Tak przygotowany tort jest gotowy do dekoracji.
DEKOROWANIE:
Śmietanę ubijamy i umieszczamy w rękawie do zdobienia tortów.
Wykonujemy duże kremowe zdobienia bliżej środka tortu ( od 3 do 5ciu), oraz mniejsze zdobienia blisko krawędzi tortu.
Gotowy tort wkładamy przynajmniej na kilka godzin do lodówki, a najlepiej na całą noc!
[sc:Smacznego ]
Komentarze
Leave a Reply
Co zrobić jeżeli masa wychodzi zbyt lejąca i nie nadaje się do przełożenia placka?
Nigdy mi się to nie zdarzyło….. masa, jeżeli została odpowiednio schłodzona, to powinna wyjść bardzo gęsta.
Natomiast, jeżeli chodzi o triki ratujące zbyt żadki krem, to jednym z nich jest dodanie śmietan fix, a drugi sposób to wymieszanie kremu z zawiesiną z żelatyny (2 łyżeczki żelatyny, rozpuszczone w minimalnej ilości wody).
Pozdrawiam!
Tak o biszkopt mi chodziło bo, w składnikach nie jest napisane, a w etapie jak roztopić czekoladę w kapieli wodnej jest masło 🙂
Dzisiaj robię tort bananowo- czekoladowy 🙂 :)Dziękuję za odpowiedź 🙂
Pozdrowionka 🙂
Powodzenia! Niech wyjdzie pysznie 😉
Ile masła dać do kąpieli wodnej z czekoladą? 🙂 z łyżeczkę?
Pani Basiu-nie wiem, który dokładnie etap ma Pani na myśli…jeżeli chodzi o kapiel w ramach przygotowania ciasta biszkoptowego-dodajemy 150 g. masła, jeżeli natomiast chodzi o przygotowanie czekoladowych ozdób-tam już wcale nie potrzebujemy masła. Pozdrawiam!
A można dodac jakiś owoc żeby urozmaicić??
Jak najbardziej! Owocowe urozmaicenie- zawsze mile widziane 😉 Ze swojej strony moge polecić truskawki, banany- lub odsączone z syropu brzoskwinie!
tego samego kremu mogę zdobić tort?
Jak najbardziej można go użyć do zdobienia!