Biszkopt teczowy

Kolorowy, puszysty, pachnący wanilią, domowy i smaczny! Przełożony Waszym ulubionym kremem- zamieni się w wyjątkowy pod względem smaku i kolorów tort.
Stanowi świetną bazę do tęczowego tortu, który często dla uzyskania kolorowego efektu wykonuje się z kilku różnokolorowych biszkoptów. Jednak poniższy przepis łączy wszystkie kolorki w jednym cieście- unikamy więc pieczenia kilku kolorowych krążków- a efekt jest równie oryginalny i kolorowy.

SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
  • 6 jajek
  • niecała szklanka mąki pszennej
  • budyń waniliowy ( w proszku)
  • szklanka cukru
  • zapach wniliowy
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • barwniki spożywcze w proszku: żółty, niebieski, czerwony, zielony

Przepis :

Biszkopt Teczowy w piekarnikuWymieszaną z proszkiem do pieczenia mąkę i budyń przesiewamy.
Oddzielamy żółtka od białek.
Białka ubijamy z dwiema łyżkami cukru  na bardzo gęstą pianę.
W oddzielnym naczyniu ubijamy żółtka  z  pozostałym cukrem aż do powstania żółtej kremowej konsystencji .
Do masy powstałej z ubitych żółtek dodajemy przesianą mąkę  z proszkiem do pieczenia i budyniem oraz zapach. Mieszamy wszystko dokładnie mikserem.
Gdy uzyskamy już jednolitą masę, dodajemy do niej pianę z białek i delikatnie, za pomocą łopatki ( na tym etapie  nie używamy już miksera!) mieszamy do uzyskania jednolitej masy.
Dzielimy masę na czery i każdą część przekładamy do osobnego naczynia. Do każdej części dodajemy inny kolor barwnika spożywczego i ręcznie za pomocą łopatki mieszamy dokładnie- aż do powstania jednolitego koloru.

Biszkopt Teczowyn w piekarnikuCztery części ciasta wylewamy na przemian ( najpierw trochę niebieskiego, później żółty, zielony, czerwony, znowu niebieski itd.) do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy [średnica max. 23cm]- ruchem kreślącym esy floresy.

Wkładamy do nagrzanego do 170° C piekarnika [funkcja pieczenia: góra/dół]. Pieczemy 35 do 45min, do tak zwanego suchego patyczka.

Aby biszkopt nie opadł, po wyjęciu z piekarnika, należy zrzucić go z wysokości ok 50 cm .[Naprawde nie bójcie się tego sprawdzonego triku.  Śmiało upuście tortownicę z wyskości kolan- a gorące powietrze uwolni się i  nie zaśsie biszkoptu do środka!]

Pozostawiamy do wystygnięcia a następnie delikatnie wyjmujemy z formy.

PRZYJEMNEGO PIECZENIA i

[sc:Smacznego ]

Biszkopt Teczowy

Podziel się przepisem z innymi...